Murata Electronics North America GRM155R61A334ME15J
GRM155R61A334ME15J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A334ME15J
Brief Description
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A334ME15J.pdf
Availability of GRM155R61A334ME15J
QUANTITY
GRM155R61A334ME15J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A334ME15J
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A334ME15J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A334ME15J
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A334ME15J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A334ME15J Details Description
Related parts for GRM155R61A334ME15J
CONN D-SUB RECEPT 15POS W/O CONT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 1A 3.3W datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 75mA Backlight, Signage 40-QFN (6x6) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 32.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf