Murata Electronics North America GRM155R61A394KE15D
GRM155R61A394KE15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A394KE15D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A394KE15D.pdf
Availability of GRM155R61A394KE15D
QUANTITY
GRM155R61A394KE15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A394KE15D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A394KE15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A394KE15D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A394KE15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A394KE15D Details Description
Related parts for GRM155R61A394KE15D
CONN COVER FRONT 16POS MT .100 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 4MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 120POS datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 63 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf