Murata Electronics North America GRM155R61C224KA12D
GRM155R61C224KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61C224KA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61C224KA12D.pdf
Availability of GRM155R61C224KA12D
QUANTITY
GRM155R61C224KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61C224KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61C224KA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61C224KA12D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61C224KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61C224KA12D Details Description
Related parts for GRM155R61C224KA12D
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 POS T/H 2.0MM datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 7A datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf