Murata Electronics North America GRM155R61C823KA88D
GRM155R61C823KA88D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61C823KA88D
Brief Description
CAP CER 0.082UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61C823KA88D.pdf
Availability of GRM155R61C823KA88D
QUANTITY
GRM155R61C823KA88D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61C823KA88D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61C823KA88D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61C823KA88D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61C823KA88D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61C823KA88D Details Description
Related parts for GRM155R61C823KA88D
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 9.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 27POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
RCPT, FASTON 250 16-12 016TBR datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf