Murata Electronics North America GRM155R61H104KE19D
GRM155R61H104KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61H104KE19D
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 10% X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61H104KE19D.pdf
Availability of GRM155R61H104KE19D
QUANTITY
GRM155R61H104KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61H104KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61H104KE19D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61H104KE19D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61H104KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61H104KE19D Details Description
Related parts for GRM155R61H104KE19D
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/LATCH 16SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf