Murata Electronics North America GRM155R71C104JA88D
GRM155R71C104JA88D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71C104JA88D
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71C104JA88D.pdf
Availability of GRM155R71C104JA88D
QUANTITY
GRM155R71C104JA88D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71C104JA88D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71C104JA88D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71C104JA88D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71C104JA88D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71C104JA88D Details Description
Related parts for GRM155R71C104JA88D
FIXED IND 4.7UH 8.25A 9.17 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OG705 TRANS BOX datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 52QFP datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf