Murata Electronics North America GRM155R71E103JA01J
GRM155R71E103JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71E103JA01J
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71E103JA01J.pdf
Availability of GRM155R71E103JA01J
QUANTITY
GRM155R71E103JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71E103JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM155R71E103JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71E103JA01J
Related LinksGRM155R71, GRM155R71E103JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71E103JA01J Details Description
Related parts for GRM155R71E103JA01J
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TEN60 VERT RECPT ASSY 1P-6S datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING MCON 310 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf