Murata Electronics North America GRM155R71E223JA61D
GRM155R71E223JA61D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71E223JA61D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71E223JA61D.pdf
Availability of GRM155R71E223JA61D
QUANTITY
GRM155R71E223JA61D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71E223JA61D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71E223JA61D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71E223JA61D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71E223JA61D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71E223JA61D Details Description
Related parts for GRM155R71E223JA61D
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
HEADER 21POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 348MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf