Murata Electronics North America GRM155R71H183KA12D
GRM155R71H183KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H183KA12D
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H183KA12D.pdf
Availability of GRM155R71H183KA12D
QUANTITY
GRM155R71H183KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H183KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H183KA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H183KA12D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H183KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H183KA12D Details Description
Related parts for GRM155R71H183KA12D
IC ADC 12BIT SRL 200K 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DOUBLE NUT SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.2A 6DSBGA datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 3/8-100' YELL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
N(M) W/SQF PANEL SEALED datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf