Murata Electronics North America GRM155R71H333ME14J
GRM155R71H333ME14J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H333ME14J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H333ME14J.pdf
Availability of GRM155R71H333ME14J
QUANTITY
GRM155R71H333ME14J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H333ME14J
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H333ME14J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H333ME14J
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H333ME14J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H333ME14J Details Description
Related parts for GRM155R71H333ME14J
HEATSINK SUPPORT KIT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SERDES HOTLINK 256-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf