Murata Electronics North America GRM155R72A472KA01J
GRM155R72A472KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R72A472KA01J
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R72A472KA01J.pdf
Availability of GRM155R72A472KA01J
QUANTITY
GRM155R72A472KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R72A472KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM155R72A472KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R72A472KA01J
Related LinksGRM155R72, GRM155R72A472KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R72A472KA01J Details Description
Related parts for GRM155R72A472KA01J
DIODE ZENER 11.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 20V/27A PROGRAM datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 23POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 400 NF 10% 250VDC datasheet.pdf