Murata Electronics North America GRM185C81A475ME11D
GRM185C81A475ME11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM185C81A475ME11D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
GRM185C81A475ME11D.pdf
Availability of GRM185C81A475ME11D
QUANTITY
GRM185C81A475ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM185C81A475ME11D
Internal Part NumberEIS-GRM185C81A475ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM185C81A475ME11D
Related LinksGRM185C81, GRM185C81A475ME11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM185C81A475ME11D Details Description
Related parts for GRM185C81A475ME11D
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SMD 1W 5-12V 83MA datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
84214 JE-N END CAP-PAIR datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf