Murata Electronics North America GRM185C81A475ME11D
GRM185C81A475ME11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM185C81A475ME11D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
GRM185C81A475ME11D.pdf
Availability of GRM185C81A475ME11D
QUANTITY
GRM185C81A475ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM185C81A475ME11D
Internal Part NumberEIS-GRM185C81A475ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM185C81A475ME11D
Related LinksGRM185C81, GRM185C81A475ME11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM185C81A475ME11D Details Description
Related parts for GRM185C81A475ME11D
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MCP9.5 BU-CONTACT datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-R/A FMALE 3POS 1M datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO263AB datasheet.pdf