Murata Electronics North America GRM185R60J106ME15D
GRM185R60J106ME15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM185R60J106ME15D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
GRM185R60J106ME15D.pdf
Availability of GRM185R60J106ME15D
QUANTITY
GRM185R60J106ME15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM185R60J106ME15D
Internal Part NumberEIS-GRM185R60J106ME15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM185R60J106ME15D
Related LinksGRM185R60, GRM185R60J106ME15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM185R60J106ME15D Details Description
Related parts for GRM185R60J106ME15D
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC PWR SWITCH 60V HISD TO220AB-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 1PHASE GPU 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf