Murata Electronics North America GRM185R61A105KE36D
GRM185R61A105KE36D picture photo
Mfg. Part Number
GRM185R61A105KE36D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
GRM185R61A105KE36D.pdf
Availability of GRM185R61A105KE36D
QUANTITY
GRM185R61A105KE36D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM185R61A105KE36D
Internal Part NumberEIS-GRM185R61A105KE36D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM185R61A105KE36D
Related LinksGRM185R61, GRM185R61A105KE36D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM185R61A105KE36D Details Description
Related parts for GRM185R61A105KE36D
IC FPGA 902 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
1G M29EW TSOP LF LL (F13) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
6' REMOTE ANTN EMAWARE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 40POS datasheet.pdf