Murata Electronics North America GRM1885C1E102JA01D
GRM1885C1E102JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1E102JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1E102JA01D.pdf
Availability of GRM1885C1E102JA01D
QUANTITY
GRM1885C1E102JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1E102JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1E102JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1E102JA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1E102JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1E102JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1E102JA01D
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf