Murata Electronics North America GRM1885C1H101GA01J
GRM1885C1H101GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H101GA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H101GA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H101GA01J
QUANTITY
GRM1885C1H101GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H101GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H101GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H101GA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H101GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H101GA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H101GA01J
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 100VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/3A DL 16QFN datasheet.pdf