Murata Electronics North America GRM1885C1H102GA01J
GRM1885C1H102GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H102GA01J
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H102GA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H102GA01J
QUANTITY
GRM1885C1H102GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H102GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H102GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H102GA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H102GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H102GA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H102GA01J
PCB COPPER CLAD 6 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC SEQUENCER RESET PB 5V 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 5MM NPN 2M CBL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf