Murata Electronics North America GRM1885C1H122GA01D
GRM1885C1H122GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H122GA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H122GA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H122GA01D
QUANTITY
GRM1885C1H122GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H122GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H122GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H122GA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H122GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H122GA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H122GA01D
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONNECTOR KIT V SERIES datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DECODER 2-TO-4 LINE US8 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
INTERCONNECTION CORD 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 7POS 3.81MM OR datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf