Murata Electronics North America GRM1885C1H1R0BA01J
GRM1885C1H1R0BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H1R0BA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H1R0BA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H1R0BA01J
QUANTITY
GRM1885C1H1R0BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H1R0BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H1R0BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H1R0BA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H1R0BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H1R0BA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H1R0BA01J
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN CIC VERT 20POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A I4-PAC datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
BOARD FOOTPRINT DEMO PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf