Murata Electronics North America GRM1885C1H1R0CA01J
GRM1885C1H1R0CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H1R0CA01J
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H1R0CA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H1R0CA01J
QUANTITY
GRM1885C1H1R0CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H1R0CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H1R0CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H1R0CA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H1R0CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H1R0CA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H1R0CA01J
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470 OHM 135C SMD datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf