Murata Electronics North America GRM1885C1H200JA01J
GRM1885C1H200JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H200JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H200JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H200JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H200JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H200JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H200JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H200JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H200JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H200JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H200JA01J
CONN HEADER 6POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4"L X 2.13"W 10PC datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ZSTAR3 ZIGBEE W/MMA7660FC datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KXRB5-2050 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf