Murata Electronics North America GRM1885C1H330FA01D
GRM1885C1H330FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H330FA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H330FA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H330FA01D
QUANTITY
GRM1885C1H330FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H330FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H330FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H330FA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H330FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H330FA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H330FA01D
CONN WIRENUT 8-22AWG RED/YELLOW datasheet.pdf
CABLE CAT 6 UNSHIELDED GRAY 30M datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 378UF 165V QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf