Murata Electronics North America GRM1885C1H391GA01J
GRM1885C1H391GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H391GA01J
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H391GA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H391GA01J
QUANTITY
GRM1885C1H391GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H391GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H391GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H391GA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H391GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H391GA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H391GA01J
IC OCT TRANSP LATCH INV 20-SOIC datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME DPDT 24V datasheet.pdf
ENG POWERWHITE COOL WHITE MED datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 2.56A 22 MOHM datasheet.pdf
AM60079T2 2.5 MM TOOLING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf