Murata Electronics North America GRM1885C1H3R1CZ01D
GRM1885C1H3R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H3R1CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H3R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H3R1CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H3R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H3R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H3R1CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H3R1CZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H3R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H3R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H3R1CZ01D
IC FPGA 81 I/O 144EQFP datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 25A 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0404 datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 18 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf