Murata Electronics North America GRM1885C1H471GA01J
GRM1885C1H471GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H471GA01J
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H471GA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H471GA01J
QUANTITY
GRM1885C1H471GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H471GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H471GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H471GA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H471GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H471GA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H471GA01J
IC HORN DRIVER DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf