Murata Electronics North America GRM1885C1H4R7BZ01D
GRM1885C1H4R7BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H4R7BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H4R7BZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H4R7BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H4R7BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H4R7BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H4R7BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H4R7BZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H4R7BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H4R7BZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H4R7BZ01D
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR 6POS 30V datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CHAN 16TSSOP datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 20KHZ BAND RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX LIN B/DIR 8SOIC datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf