Murata Electronics North America GRM1885C1H561JA01J
GRM1885C1H561JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H561JA01J
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H561JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H561JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H561JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H561JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H561JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H561JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H561JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H561JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H561JA01J
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS BLUE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0508 datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A FMALE SGL 5POS 2M datasheet.pdf
BOARD SHIELD 1.326X1.450" 1PIECE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MAX-LOC F3 3/4 .218X.640 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf