Murata Electronics North America GRM1885C1H5R2DA01D
GRM1885C1H5R2DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R2DA01D
Brief Description
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R2DA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H5R2DA01D
QUANTITY
GRM1885C1H5R2DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R2DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R2DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R2DA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R2DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R2DA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R2DA01D
RES 1.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 2CH 48VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.5A 24 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf