Murata Electronics North America GRM1885C1H5R4DZ01D
GRM1885C1H5R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R4DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H5R4DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H5R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R4DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R4DZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R4DZ01D
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DUAL 4W 5V datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 98POS VERT PCB datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO HV 8SMD datasheet.pdf
DIG SW -M02- CGNS datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 M32 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf