Murata Electronics North America GRM1885C1H5R5DZ01D
GRM1885C1H5R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R5DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H5R5DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H5R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R5DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R5DZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R5DZ01D
BATTERY PACK NIMH 9.6V 3700 MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM W/3D 30USMD datasheet.pdf
IC BRIDGE DVR P/N-CH 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN CRIMP TERM FEMALE datasheet.pdf
CRYSTAL 12MHZ 7PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf