Murata Electronics North America GRM1885C1H5R6BZ01J
GRM1885C1H5R6BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R6BZ01J
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R6BZ01J.pdf
Availability of GRM1885C1H5R6BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H5R6BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R6BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R6BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R6BZ01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R6BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R6BZ01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R6BZ01J
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 48V datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC POT DPP 100K 256TAP 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
METRAL SIGNAL HDR 1MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf