Murata Electronics North America GRM1885C1H5R9CA01D
GRM1885C1H5R9CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R9CA01D
Brief Description
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R9CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H5R9CA01D
QUANTITY
GRM1885C1H5R9CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R9CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R9CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R9CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R9CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R9CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R9CA01D
CONN HOUSING 6POS .100 DUAL datasheet.pdf
GDT 200V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 160 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf