Murata Electronics North America GRM1885C1H621JA01D
GRM1885C1H621JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H621JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 620PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H621JA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H621JA01D
QUANTITY
GRM1885C1H621JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H621JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H621JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H621JA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H621JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H621JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H621JA01D
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS STR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1/2" datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 18POS datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf