Murata Electronics North America GRM1885C1H621JA01D
GRM1885C1H621JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H621JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 620PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H621JA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H621JA01D
QUANTITY
GRM1885C1H621JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H621JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H621JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H621JA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H621JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H621JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H621JA01D
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
LED PLATINUM DRAGON BLUE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM LN 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf