Murata Electronics North America GRM1885C1H6R0DZ01D
GRM1885C1H6R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H6R0DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H6R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R0DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)