Murata Electronics North America GRM1885C1H6R2BA01J
GRM1885C1H6R2BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R2BA01J
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R2BA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H6R2BA01J
QUANTITY
GRM1885C1H6R2BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R2BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R2BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R2BA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R2BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R2BA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R2BA01J
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
FUSE 500VAC 400VDC 5X20 PGT 16A datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf