Murata Electronics North America GRM1885C1H6R8CZ01J
GRM1885C1H6R8CZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R8CZ01J
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R8CZ01J.pdf
Availability of GRM1885C1H6R8CZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H6R8CZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R8CZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R8CZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R8CZ01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R8CZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R8CZ01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R8CZ01J
CONN RECEPT PIN .032-.046" .240" datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 50V SCREW datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/E WF datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf