Murata Electronics North America GRM1885C1H7R0DA01D
GRM1885C1H7R0DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H7R0DA01D
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H7R0DA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H7R0DA01D
QUANTITY
GRM1885C1H7R0DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H7R0DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H7R0DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H7R0DA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H7R0DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H7R0DA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H7R0DA01D
JUMPER-H2728TR/C2065N/H2728TR 2" datasheet.pdf
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 15 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1KV AXIAL datasheet.pdf