Murata Electronics North America GRM1885C1H8R2CA01D
GRM1885C1H8R2CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H8R2CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H8R2CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H8R2CA01D
QUANTITY
GRM1885C1H8R2CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H8R2CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H8R2CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H8R2CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H8R2CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H8R2CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H8R2CA01D
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
PNP PREWIRED 5M datasheet.pdf
NEGATIVE FEED THRU AAA CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf