Murata Electronics North America GRM1885C1H9R1CA01J
GRM1885C1H9R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H9R1CA01J
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H9R1CA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H9R1CA01J
QUANTITY
GRM1885C1H9R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H9R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H9R1CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H9R1CA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H9R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H9R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H9R1CA01J
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.5 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG BLU datasheet.pdf
KIT CAP 1000PF-110UF 0402 datasheet.pdf