Murata Electronics North America GRM1885C1HR68CA01D
GRM1885C1HR68CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1HR68CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1HR68CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1HR68CA01D
QUANTITY
GRM1885C1HR68CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1HR68CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1HR68CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1HR68CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1HR68CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1HR68CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1HR68CA01D
OSC XO 8.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.02 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
D SUB FE 37 POLE ANTIPCATIC PLAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf