Murata Electronics North America GRM1885C1HR75BA01J
GRM1885C1HR75BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1HR75BA01J
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1HR75BA01J.pdf
Availability of GRM1885C1HR75BA01J
QUANTITY
GRM1885C1HR75BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1HR75BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1HR75BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1HR75BA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1HR75BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1HR75BA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1HR75BA01J
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
MSP430F5510 PROTOTYPE BOARD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf