Murata Electronics North America GRM1885C1HR75CA01J
GRM1885C1HR75CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1HR75CA01J
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1HR75CA01J.pdf
Availability of GRM1885C1HR75CA01J
QUANTITY
GRM1885C1HR75CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1HR75CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1HR75CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1HR75CA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1HR75CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1HR75CA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1HR75CA01J
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 50PS DL T/H 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STR INLINE SOLDER datasheet.pdf
IC FM RDS+AUXIN RECEIVER 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf