Murata Electronics North America GRM1885C1HR75CZ01D
GRM1885C1HR75CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1HR75CZ01D
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1HR75CZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1HR75CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1HR75CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1HR75CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1HR75CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1HR75CZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1HR75CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1HR75CZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1HR75CZ01D
CONN TERM BLK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 144.5VWM 234VC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 37.28VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf