Murata Electronics North America GRM1885C2A102FA01J
GRM1885C2A102FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A102FA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A102FA01J.pdf
Availability of GRM1885C2A102FA01J
QUANTITY
GRM1885C2A102FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A102FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A102FA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A102FA01J
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A102FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A102FA01J Details Description
Related parts for GRM1885C2A102FA01J
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS TIN datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MOD IGBT 600V 100A POWIR ECO 2 datasheet.pdf