Murata Electronics North America GRM1885C2A511JA01D
GRM1885C2A511JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A511JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A511JA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A511JA01D
QUANTITY
GRM1885C2A511JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A511JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A511JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A511JA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A511JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A511JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A511JA01D
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR 17MA 240VAC 125VDC datasheet.pdf
AC OUTLET datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS15W 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf