Murata Electronics North America GRM1886P1HR90CD01D
GRM1886P1HR90CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886P1HR90CD01D
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V P2H 0603
Datasheet Download
GRM1886P1HR90CD01D.pdf
Availability of GRM1886P1HR90CD01D
QUANTITY
GRM1886P1HR90CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886P1HR90CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886P1HR90CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886P1HR90CD01D
Related LinksGRM1886P1, GRM1886P1HR90CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886P1HR90CD01D Details Description
Related parts for GRM1886P1HR90CD01D
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7.5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Header 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf