Murata Electronics North America GRM1886P2A1R9CZ01D
GRM1886P2A1R9CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886P2A1R9CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 100V P2H 0603
Datasheet Download
GRM1886P2A1R9CZ01D.pdf
Availability of GRM1886P2A1R9CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886P2A1R9CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886P2A1R9CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886P2A1R9CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886P2A1R9CZ01D
Related LinksGRM1886P2, GRM1886P2A1R9CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886P2A1R9CZ01D Details Description
Related parts for GRM1886P2A1R9CZ01D
IRDA MODULE 115.2KBS 10-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 250V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 8PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
H48-2 SHEET 300X300X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf