Murata Electronics North America GRM1886R1H111JZ01D
GRM1886R1H111JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H111JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H111JZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H111JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886R1H111JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H111JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H111JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H111JZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H111JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H111JZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H111JZ01D
MAT VINYL DISS 24"X40'.100" BLUE datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 700VAC datasheet.pdf
IC FPGA 35 I/O 49CBGA datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28V 21.5A 602W datasheet.pdf
RES 30 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-2 24CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf